مرکز مدیریت تالاب بین المللی گاوخونی، پاسگاهی برای محیط بانی در منطقه/ دست شکارچیان از تعرض به تالاب قطع می‌شود

[ad_1]

به گزارش بینا، فرهاد امینی، پیرامون فعالیت‌ مرکز مدیریت بین المللی تالاب بین المللی گاوخونی اظهار داشت: این مرکز نوعی پاسگاه محیط‌بانی در منقطه گاوخونی است که مسئولیت نظارت بر صید و شکار غیرمجاز در حیات‌وحش را بر عهده دارد.

وی افزود: با توجه به اینکه گونه‌های مختلف و با ارزش پرندگان هر سال به این منطقه مهاجرت می‌کنند در تلاش هستیم به بهترین شیوه از این منطقه حفاظت شود.

هماهنگ کننده دبیرخانه مدیریت زیست‌بومی تالاب‌های استان اصفهان خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه منطقه گاوخونی با ارزش‌های فراوان محیطی و جنگلی و نیزار بودن آن، زمینه پنهان شدن متخلفان را برای شکار و انجام فعالیت‌های غیرمجاز فراهم کرده، نیازمند حفاظتی دقیق و حساب شده است.

وی گفت: فعالیت اصلی که مرکز مدیریت بین‌المللی گاوخونی برعهده دارد مدیریت زیست‌بومی در این منطقه است که جنبه اکولوژیکی را همچون حیات وحش در بخش‌های اقتصادی و اجتماعی شامل می‌شود و این جنبه در منطقه گاوخونی اهمیت بسیار زیادی دارد.

امینی با بیان اینکه این مرکز رابطی میان جامعه و ادارات محلی و مردم با اداره کل حفاظت محیط‌‌ زیست و محیط بانان است، افزود: امیدواریم در آینده بتوانیم فعالیت‌های پژوهشی پیرامون تالاب‌ بین المللی گاوخونی را هم در این مرکز آغاز کنیم.

وی تصریح کرد: باتوجه به افتتاح مرکز مدیریت تالاب بین المللی گاوخونی در آینده نزدیک و دستیابی به آثار مثبت فروانی در این حوزه، رفع کمبودهایی از جمله فراهم شدن زمینه محیط بانی دقیق و همیشگی در منطقه را به ویژه برای حفظ و گسترش گونه‌های پرندگان امکان پذیر می‌شود.

هماهنگ کننده دبیرخانه مدیریت زیست‌بومی تالاب‌های استان اصفهان با اشاره به نبود مکان دائمی در منطقه گاوخونی، اظهار داشت: باتوجه به ایجاد مرکز مستمری در این منطقه، سرعت واکنش از طرف یگان حفاظت محیط‌ زیست هم بیشتر و صید و شکار غیرمجاز بسیار کم‌تر از گذشته می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تدوین مدیریت زیست‌بومی تالاب بین المللی گاوخونی در فرآیندی ۲ ساله بوده که پس از تصویب ابلاغ می‌شود، گفت: این برنامه به همت مسئولان دستگاه‌های مختلف دولتی و غیر‌دولتی تدوین شده و برای اجرای آن هم به همکاری مسئولان بخش‌های مختلف نیاز است.

تسنیم

[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *